טיפול בפוביות: פוביית נהיגה, פוביית קהל, דם, חרקים, גבהים, טיסה... שילוב של טיפול עצמי מונחה באינטרנט עם טיפול פנים אל פנים לפוביה ספציפית

טיפול בפוביות: פוביית נהיגה, פוביית קהל, דם, חרקים, גבהים, טיסה...  שילוב של טיפול עצמי מונחה באינטרנט עם טיפול פנים אל פנים לפוביה ספציפית

ד"ר לילך רחמים

 

חרדת (פוביית) נהיגה היא סוג של פוביה ספציפית. פוביה היא פחד מוגזם, לעיתים אף נתפס כלא הגיוני, עיקש ועוצמתי בעת חשיפה או לקראת חשיפה לגורם (מקום, מצב, חפץ) מסוים והימנעות ממנו כתוצאה מכך. ציפייה להתקלות בגורם הפובי והחשיפה לאותו גורם מעוררת פחד קיצוני ואף עשויה להסתיים בהתקף פאניקה.  חרדת נהיגה נחשבת לאחת מתתי סוגים של פוביות:

 

הDSM (מדריך לסיווג הפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות) מגדיר ארבעה סוגי פוביה:

 • (1) פובייה מבעלי-חיים- כלבים, נחשים, עכבישים, עכברים, ציפורים וחרקים).
 • (2) פוביה הקשורה לסביבה הטבעית-סערה, מים, גבהים.

 • (3)  פוביית דם-זריקות- פציעה בחשיפה לרופא, חיסון בדיקת דם פרוצדורה רפואית כולל רופא שיניים.

 • (4) פוביה מצבית- נהיגה, טיסה, מנהרות, גשרים, מעליות, מקומות סגורים (קלסטרופוביה) ונהיגה.
 • קטגוריה חמישית קיימת וכוללת פוביות שלא נכללות בארבעת הקטגוריות שתוארו- למשל, הקאה, מחלות.

גועל היא תחושה שמופיעה אצל חלק מהאנשים שסובלים מפוביות כמו פוביית הקאה, פוביית דם וחרקים. הגועל מתואר על-ידם כסיבה מרכזית להימנעות.

 

שכיחות

8.9 אחוז מהאנשים סבלו או סובלים מפוביה ספציפית. נתון מפליא הוא שבין 60 ל-80 אחוז מהאנשים שסובלים מפוביה לא פונים לטיפול.

 

מה גורם לפוביות?

על פי רוב הסיבות לפוביה מעורבות מסיבות ביולוגיות, פסיכולוגיות, מאירועי חיים ולמידה (Hood & Antony, 2012). אירועי חיים טראומטיים יכולים להסביר התפתחות של פוביות מסוימות. למשל,  20 אחוז מהאנשים שעברו תאונת דרכים פיתחו פוביית נהיגה. בעקבות תאונת דרכים לצד חרדת נהיגה יכולים להופיע פחדים נוספים כמו נסיעה בכלי תחבורה אחרים, הימנעות ממזכירי טראומה כמו מקומות חפצים ואנשים הקשורים לתאונה. פוביית נהיגה יכולה להופיע בפני עצמה, ללא חרדות אחרות ולהופיע בעקבות השפעה של הסביבה למשל, פוביה מכלבים כתוצאה מלמידה ממודלים הוריים (למשל, ילד שלומד כתוצאה מצפייה בתגובות הפחד של אמו לפחד מכלבים). חרדת נהיגה יכולה להיות תופעת לוואי של חרדת פאניקה. בעוד שהתקפי חרדה הם תופעה נפוצה למדי (22.7 אחוז) מהאנשים חוו התקף חרדה במהלך חייהם, המאפיין המרכזי של הפרעת חרדה (הפרעת פאניקה) הוא הפחד מפני התקף חרדה. כתוצאה מפחד זה, חלים שינויים התנהגותיים שבמרכזם הימנעות ממקומות ומצבים בהם התקף חרדה עשוי להתפתח. כ- 3.5 אחוז מהאוכלוסייה מאובחנים עם הפרעת חרדה ו-1/3 עד 1/2 מהם מדווחים על אגורפוביה. אגורפוביה היא פחד להימצא במקומות שמהם הימלטות תהיה בלתי אפשרית וללא אפשרות לקבל עזרה. אנשים שסובלים מאגורפוביה ימנעו או יחוו חרדה כאשר הם נמצאים לבד, במקומות הומי אדם, בקולנוע או תיאטרון, בזמן נסיעה בתחבורה ציבורית-  בפרט רכבות ומטוסים, ונהיגה או נסיעה במכונית. אנשים שסובלים מחרדת פאניקה פוקדים פעמים רבות יותר רופאים וחדרי מיון ומדווחים על פגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד במישורי חיים שונים.

 

קשב וחשיבה בחרדה

אנשים שסובלים מפוביה ספציפית נוטים להפנות קשב לגורם הפובי. למשל, אנשים שסובלים מחרדת פאניקה ישימו לב ברגישות לשנויים בתחושות הגופניות למשל, לעליה בדפק ויפרשו עליה בדפק כסימן לכך שהם עומדים להיכנס להתקף פאניקה. קשב מופנה לאיתור גורם הסכנה (למשל, עכביש) וזיהוי של גורם סכנה גם כאשר אינו באמת נמצא. אנשים עם פוביה מעדיפים לבצע טעות בזיהוי מאשר להיכשל בזיהוי, זאת על מנת להגן על עצמם מראש. החשיבה נוטה להיות שלילית ומוטית למשל, לנבא קטסטרופה ולהעצים את הסיכוי לכך שתתרחש סכנה. זאת,  במקום לקחת בחשבון שהסבירות לאירוע שלילית שואפת לאפס.  החשיבה השלילית מעוררת חרדה והימנעות. הימנעות הינה הגורם המרכזי שמחזק ומשמר חרדה. כאשר אדם נחשף למשל, לנהיגה, נסיעה ברכבת, ביקור בקניון, לחיסון וכדו', הוא מתמודד עם חרדה ולומד שהאירוע מסתיים בשלום. לעומת זאת, ההימנעות משמרת את המחשבה שכך אדם מציל את עצמו מסכנה אמתית ואולי אף ממוות או פציעה קטלנית. החשיבה מאוד חשובה, וטיפול שממוקד בשינוי חשיבה בלבד לא יעיל בטיפול בפוביה. לצד אתגור החשיבה מאוד חשוב לבצע חשיפות לגורם הפובי. החשיפות הן שמשנות בפועל את החשיבה והופכות אותה למציאותית יותר ומועילה יותר.

 

תופעות לוואי והשלכות

אנשים שסובלים מחרדה יכולים להתמודד עם השלכות נוספות כמו דימוי עצמי נמוך, חוויות של תסכול וחוסר אונים, כעס עצמי ומצבי רוח. לעיתים הם מנסים להרגיע עצמם בדרכים שונות באמצעות אלכוהול, סיגריות וסמים ובאמצעות אכילה. חרדה והתמכרות לאכילה או לחומרים ממכרים אינה תופעה נדירה כלל וכלל.

 

הטיפול המומלץ לחרדות ולפוביות

סקירת הספרות מעלה שהטיפול היעיל והנחקר ביותר בטיפול בחרדת פאניקה ובפוביות ספציפיות כולל פוביית נהיגה הוא CBT. סקירת הספרות מראה שCBT בטיפול בפוביה יעיל על טיפול תרופתי שבמקרים רבים אינו יעיל או שיעילותו מינורית. בנוסף, סקירת הספרות מצביעה על כך שחרדת נהיגה, חרדות בכלל והתקפי חרדה בפרט, נוטים להופיע יחד ולכן הספרות הפסיכולוגית מציעה טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מאחד. CBT שממוקד בלמידת ותרגול שיטות לוויסות רגשי להתמודדות עם חרדה ומצבי רוח. מדובר בפרוטוקול מאחד שכולל שיטות ודרכי פעולה להתמודדות עם חרדות, דאגות, הימנעויות ממצבים ומקומות שונים ומגוונים ושינוי התנהגויות לא מועילות כמו הימנעות או התנהגויות מרגיעות לא יעילות אחרות כמו עישון סיגריות, הימנעות רגשית וקוגניטיבית (לא להרגיש, לא לחשוב), אכילת יתר או כל התנהגות של בריחה מהתמודדות עם קושי רגשי שיכולה להזיק במקום לקדם ולהועיל.   

 

מה כוללת תכנית טיפול CBT בפוביות וחרדות?

תכניות טיפול קוגניטיביות התנהגותיות בנויות ממספר שלבים וכוללים על פי רוב את המרכיבים הבאים:

 

 • חינוך פסיכולוגי- מהי פוביה, מהי פאניקה, מהי חרדה וכיצד הימנעות משמרת חרדה.
 • שיטות להבניה קוגניטיבית- הכרות עם חשיבה לא מועילה ושיטות לאתגר מחשבות לא מועילות. מחשבות לא מועילות מתייחסות לפרשנות לא נכונה של תחושות גופניות כמו היפרוונטילציה (נשימת יתר) ודפק מואץ.
 • טיפול בחשיפות הדרגתיות להפחתת השימוש בהימנעות ממצבים, מקומות, אנשים ותחושות גופניות.
 • שיטות הרפית שרירים והרגעה בעזרת נשימה איטית.

 

כמו כן, חשוב מאוד להבין יחד עם המטופל מדוע ובאיזה קונטקסט נוצרה פוביה. על מנת להבין את הסיבות לה. בפרט אם הפוביה נוצרה על רקע טראומה ויש לשלול הפרעת דחק פוסט-טראומטית.

 

בעזרת שיטות אלו שמונים אחוז מהאנשים שטופלו בהפרעת חרדה ובפוביות ספציפיות השתפרו ושימרו את השיפור לאורך זמן ממושך לאחר סיום הטיפול (למשל, Barlow et al., 2007).   הטיפול בחשיפות לפוביה ספציפית מומלץ כטיפול לבחירה ראשונה (McCabe et al., 2010). יותר מכך, מטא-אנליזה של טיפולים בפוביות ספציפיות מצביעה מעבר לכל ספק שטיפול התנהגותי בחשיפה עולה בהרבה על כל טיפול אחר ביכולת להפחית פחדים ולהכחיד פוביה  (Wolitsky-Taylor et al.,2008). קשה יותר להכחיד גועל (למשל בפוביית הקאה, פוביית דם ופוביית נחשים), יחד עם זאת, הטיפול בחשיפה הדרגתית הוא הכי מומלץ גם כאשר תחושת הגועל היא המרכזית ונדרשות יותר חשיפות על מנת להכחיד גועל.

 

בעיית זמינות של טיפולי CBT והימנעות של מטפלים לתת CBT

הבעיה המרכזית מולה עומדים אנשים רבים שסובלים מפוביה וחרדה היא חוסר נגישות לטיפולים התנהגותיים בחשיפה וחסר משמעותי במטפלים מיומנים בטיפול CBT. זוהי מטרה מרכזית עליה טורחים כיום מטפלים מיומנים בתחום- להפיץ CBT ולהנגיש אותו למבוגרים, מתבגרים וילדים המתמודדים עם חרדה.  לצערנו, מסקר שנערך ב2007 בארה"ב מטפלים רבים נמנעים מלתת טיפול CBT משום שלדעתם הוא מעורר במטופל מצוקה (Richard & Gloster, 2007). אמנם, אנשים הסובלים מפוביות וחרדות נמנעים וכך מפחיתים חרדה בטווח הקצר, אך בטווח הארוך לאורך החיים החרדה פוגעת משמעותית בתפקודם, בבריאותם הגופנית והפסיכולוגית.

אנשים עם פוביות נמנעים עד כדי יצירת נזקים. למשל, הימנעות מטיפול רפואי (פוביה מבדיקות דם ורופאים), פגיעה בעבודה וביחסים חברתיים ומשפחתיים, דחיינות ואובדן זמן ופגיעה בפרודוקטיביות בעבודה.

בטיפול בחשיפה, אמנם, מתעוררת חרדה, אך זה נעשה באופן מדורג, בשיתוף פעולה ובהסכמה, כשהמטפל והמטופל פועלים יחד כצוות. תוך זמן קצר החרדה יורדת והמטופל לומד ששום דבר מסוכן אינו קורה לו ושהוא מסוגל להתמודד עם החרדה שהולכת ויורדת. לסיכום, בניגוד לדעת המטפלים שנמנעים מ-CBT, המחקר מצביע על כך שידו של CBT הינה על העליונה, הטיפול אינו מזיק ואף טיפול אחר אינו מגיע להישגים דומים (Wolitsky-Taylor et al.,2008).

 

שילוב של טיפול CBT פנים אל פנים עם מטפל ותכנית CBT לעזרה עצמית באינטרנט

בשנים האחרונות מתפתחות תכניות טיפול CBT באינטרנט בשל דרישות שעולות מאנשים שמתמודדים עם פוביות וחרדות. טיפול CBT באינטרנט הוא נגיש, מאפשר קבלת עזרה מידית ויכול להתבצע מכל מקום ובכל זמן שנוח לפונים וללא תורי המתנה. CBT באינטרנט הוא גם חסכוני מאוד, לצורך השוואה עלות טיפול פנים אל פנים במספר פגישות דומה נעה בין 5000 ל-6000 שקלים לעומת טיפול דומה באינטרנט שעלותו נעה בין 450 ל-2000 שקלים בשילוב עזרה עצמית עם פגישות עם מטפל. כפי שהתרגלנו לרכוש מוצרי צריכה, להשתלם בקורסים אקדמיים ומקצועיים באינטרנט וליצור קשרים חברתיים ועסקיים באמצעות רשתות חברתיות, כך גם בתחום הטיפול הפסיכולוגי האינטרנט מציע שירות מידי ויעיל. אלפי מחקרים תומכים בכך שהוא הטיפול היעיל ביותר להפרעות חרדה, דיכאון, חרדה חברתית, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), בולימיה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) הפרעת פאניקה, חרדת טיסה, כאב פסיכוסומטי ובעיות בתפקוד מיני על רקע פסיכולוגי (למשל, חרדת ביצוע), חרדות אצל ילדים ו-OCD אצל ילדים, אנקופרזיס בעיות התנהגות והתפרצויות זעם אצל ילדים (לדוגמא, Foa ועמיתים, 2013; Compton ועמיתים, 2010;  Barlow ועמיתים, 2000; Williams ועמיתים, 2010) הם רק חלק קטן מהמחקר בתחום. לא רק זאת ועוד, CBT גורם לשינויים במסלולים במוח  הקשורים לרגש, חשיבה, התנהגות ותפקוד ומחקרי הדמיה מוחית לפני ואחרי טיפול CBT מצביעים על כך בצורה ברורה (למשל, Thomaes ועמיתים, 2014, Paquette ועמיתים, 2003, Moody ועמיתים, 2017).

המחקר בתחום CBT  באינטרנט הולך וגדל ועשרות מחקרים מוכיחים שהוא יעיל מאוד גם לילדים בעזרת הורים (למשל,  Donovan & March, 2014 ועמיתים, 2009 ,March   Ebert ועמיתים 2015), למתבגרים (למשל, Spence ועמיתים, 2011  Tillfors ועמיתים, 2011, Wuthrich ועמיתים, 2012) וגם למבוגרים (למשל, Kiropoulos ועמיתים 2008, Andrews ועמיתים 2011). אלו הן רק דוגמאות מעטות למאות מחקרים שהתבצעו. בנוסף, בשנת 2014 בוצע מחקר ע"י Andersson וחוקרים נוספים מאוניברסיטת Linköping, בשבדיה שהשווה בין טיפול פנים אל פנים וטיפול בליווי בהתכתבות באינטרנט. המחקר כלל מספר גדול של מחקרים ונבדקים בתחום: 13 מחקרים  ו- 1,053 נבדקים שסבלו מחרדת פאניקה, חרדה, פוביה, חרדה חברתית, הפרעת חרדה כללית, סימפטומים של דיכאון, כאבים כרוניים, בולימיה ותסמונת עייפות כרונית ו-OCD. תוצאות המחקר הראו שטיפול CBT באינטרנט יעיל כמו טיפול פנים אל פנים.

 

אילו תכניות קיימות באתר CBTeam at Home לטיפול בחרדות?

כל התכניות מדריכות שלב אחר שלב כיצד להתגבר על חרדה ופוביות בעזרת ידע, שיטות וכלים שמונגשים בצורה ברורה וחווייתית, מלווים באיורים, תמונות, קטעי ווידאו ושמע וסרטוני אנימציה שהופכים את חווית הטיפול לידידותית במיוחד. 

 • אפשר להיעזר בתכניות לעזרה עצמית ללא מטפל, בדומה לספר או מדריך עזרה עצמית.
 • מומלץ למזג תכנית לעזרה עצמית באינטרנט יחד עם פגישות עם מטפל מצוות האתר לבצע חשיפות בעזרת מטפל וכך להקל על תהליך החשיפה בתחילתו.למשל, חשיפה לנהיגה, למקומות גבוהים וכדו'.  בדרך זו, עלות הטיפול זולה בהרבה מטיפול שכולו פנים אל פנים.   

תכניות למבוגרים ומתבגרים: 

(1) להתגבר על התקפי חרדה: 13 יחידות לעזרה עצמית הכוללות למידה ותרגול שיטות CBT להתקפי חרדה: https://bit.ly/2XbriJ2

(2) להתגבר על חרדות, לחץ וצבי רוח: 9 יחידות להתמודדות עם פוביות, התקפי פאניקה ודאגנות ושיטות לוויסות רגשי במקום הימנעות, ושיטות וויסות לא מועילות כמו אכילת יתר ועישון: https://bit.ly/2yEB1gL תכנית זו מהווה דוגמה ייחודית לתכנית שנועדה לטפל בחרדות שונות, שעל פי רוב יכולות להופיע יחד ולהעכיר את מצב הרוח. בתכנית נלמדות שיטות לוויסות רגשי ודרכי התמודדות מועילות עם חרדה, תסכול, דאגות, מצבי רוח ובעזרתן מוחלפות דרכים לא מועילות ששימשו להתמודדות עם רגשות לא נעימים ומצוקה רגשית עד היום.

(3) להתגבר על חרדת טיסה- לטוס בראש יותר שקט: 13 יחידות לעזרה עצמית הכוללות שיטות CBT להתמודדות עם חרדת טיסה: https://bit.ly/2V5OfL1

(4) להתגבר על חרדה חברתית ולשפר הערכה עצמית: 10 יחידות לעזרה עצמית ובהן שיטות להתמודדות עם חרדה חברתית, פחד קהל ושיפור ביטחון עצמי.  למתבגרים ומבוגרים: https://bit.ly/34lOJRy

 

תכניות לילדים והורים: 

(1) להתגבר על פחדים וחרדות אצל ילדים: 13 יחידות לעזרה עצמית והדרכת הורים הכוללות למידה ותרגול שיטות CBT לפחדים ופוביות של ילדים: https://bit.ly/2RgzdRp

(2) להתגבר על חרדה חברתית וביישנות מוקדמת אצל ילדים: 13 יחידות לעזרה עצמית והדרכת הורים ללמידה ותרגול שיטות CBT לפוביה חברתית אצל ילדים. חרדה חברתית לילדים: https://bit.ly/2ULvq0D

(3) להתגבר על אילמות סלקטיבית: 13 יחידות לעזרה עצמית והדרכת הורים ללמידה ותרגול שיטות CBT להתמודדות עם פוביה ספציפית לדבר בקול רם מול אנשים לא מוכרים: https://bit.ly/34d9tdW

 

בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם אנחנו כאן בשבילכם. פנו כבר היום ל-CBTeam at Home והתחילו להרגיש טוב.   

תוכלו להשאיר גם פרטים ונחזור אליכם בהקדם בטלפון 03-5230383 או שילחו הודעה ל- cbteamathome@gmail.com

 

ביבליוגרפיה

Barlow, D. H., Allen, L. B., & Basden, S. L. (2007). Psychological treatments for panic disorders, phobias, and generalized anxiety disorders. In P. E. Nathan & J. M. Gorman (Eds.), A guide to treatments that work (3rd ed., pp. 351–394). New York: Oxford University Press.

Brenda K. Wiederhold & Stéphane Bouchard (2014). Panic disorder, Agoraphobia, and driving phobia: Lessons learned from efficacy studies. Advances in virtual reality and anxiety disorders, pp. 163-185.

Heather K. Hood & Martin M. Antony (2012). Evidence-based assessment and treatment of specific phobias in adults. Intensive One-Session Treatment of Specific Phobias, pp 19-42.

Kessler, R. C., Heeringa, S., Lakoma, M. D., Petukhova, M., Rupp, A. E., Schoenbaum, M., et al. (2008). Individual and societal effects of mental disorders on earnings in the United States: Results from the national comorbidity survey replication. American Journal of Psychiatry, 165, 703–711.

 

 

 https://www.cbteamathome.co.il/ הכל נשאר במשפחה משחק מלך הקורונה מאת נילי אהרונסון כהן פסיכולוגית קלינית בכירה  לחצו על הקובץ להורדת המשחק:   הכל נשאר במשפחה הוא משחק שיצרה נילי אהרונסון, פסיכולוגית קלינית שבאמצעותו ניתן לעבד חוויות ורגשות העולים בימים אלה, בהם הורים וילדים שוהים בבית רוב שעות היום. המשחק מאפשר לכל אחד להבין טוב יותר את רגשותיו וכן את המחשבות והרגשות של יתר בני המשפחה. שיתוף כזה ...
איך נרשמים? עומדים על סרגל הכלים, מסמנים תוכניות eamCBT לילדים והורים או מתבגרים/מבוגרים בוחרים את התוכנית שמתאימה לך, ולוחצים "להרשמה לתוכנית". 1. מסמנים את התוכנית שמתאימה לך 2. לוחצים "להרשמה לתוכנית"3. ממלאים את הפרטים שלכם כדי לפתוח חשבון אישי. מוודאים שהמייל שהזנתם כתוב בצורה מדויקת. למייל זה ישלח הקישור. 4. מאשרים שקראת את התקנון ולוחצים על ביצוע הזמנה 5. לוחצים על הקישור ומתחילים לעבוד עם ...
 https://www.cbteamathome.co.il/  תסמונת טורט (Tourette) והפרעת טיקים (TICS)מאת אסנת רחמים וד"ר לילך רחמים:מהם טיקים?טיקים הם תנועות קצרות, מהירות וחסרות מטרה, החוזרות על עצמן לסירוגין. רוב הילדים חווים את הטיקים כלא רצוניים, והופעתם של הטיקים מלווה לרוב בתחושה מקומית מציקה (כמו גרוד, גירוי, מתח או כאב) או בדחף כללי מציק- הרגשה "שאני חייב/ת לעשות את הטיק או שאיני שולט/ת בו". לרוב ישנה הקלה זמנית ל...
 מהפיכה בתחום הטיפול הפסיכולוגי בישראל: CBT בעזרה עצמית אונליין למתבגרים ומבוגרים ולילדים והורים  קופות החולים, חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים עוברות בעשורים האחרונים לשירותים דיגיטליים. המדיה הדיגיטלית מאפשרת להזמין תורים, לאסוף מרשמים, תוצאות מעבדה וגם לתת טיפול רפואי ופסיכולוגי אינטרנטי לאנשים עם מוגבלויות.  האם טיפול פסיכולוגי יכול להתקיים באינטרנט?עולם של אפשרויות טיפול באינטרנט התפתח ב-15 השנ...
 בריאות שלמה רשת א' סמדר טל בשיחה עם ד"ר לילך רחמים על הספר לגלות את הגן הנעלם ילדים בטיפול, על גמישות המח, על השפעות של טראומה ועל החלמה מטראומה בעזרת טיפול פסיכולוגי.     משפחה גרעינית גלי צה"ל אברי גלעד ושרון קנטור מראיינים את ד"ר לילך רחמים על טיפול בילדים בפעוטות וילדים בגיל הרך שסובלים מפוסטטראומה.    https://goo.gl/a8pDmi   הבינתחומי ורדיו תל אביב         כתבה בעיתון הארץ על הספר לגלות את ה...
טיפול בפוביות: פוביית נהיגה, פוביית קהל, דם, חרקים, גבהים, טיסה...  שילוב של טיפול עצמי מונחה באינטרנט עם טיפול פנים אל פנים לפוביה ספציפיתד"ר לילך רחמים חרדת (פוביית) נהיגה היא סוג של פוביה ספציפית. פוביה היא פחד מוגזם, לעיתים אף נתפס כלא הגיוני, עיקש ועוצמתי בעת חשיפה או לקראת חשיפה לגורם (מקום, מצב, חפץ) מסוים והימנעות ממנו כתוצאה מכך. ציפייה להתקלות בגורם הפובי והחשיפה לאותו גורם מעוררת פחד קי...
טיפול בטורדנות כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder (OCD בילדים ומתבגריםמאת ד"ר לילך רחמים: https://www.cbteamathome.co.il/ לילדים, מתבגרים ומבוגרים יש לעיתים מחשבות ודאגות מטרידות, שמופיעות וחולפות. מחשבות מטרידות על סכנה, בריאות, ניקיון, הצלחה ואמונות טפלות. למשל, האם נעלתי את הדלת? האם השארתי את התנור דולק? האם העבודה שהגשתי כתובה היטב וללא טעויות? האם רחצתי את הידיים מספיק טוב? ועוד. לעיתים,...
 https://www.cbteamathome.co.il/טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בילדים עם חרדה חברתית מאת ד"ר לילך רחמים:  ילדים עם חרדה חברתית מביעים חשש מפני האפשרות להיות מובך בפומבי, להידחות ולהתנהג בצורה שתגרום לאובדן הערכה ולדחייה על-ידי ילדים אחרים (על פי רוב קבוצת בני הגיל). רוב המצבים מעוררי החרדה הם בבית הספר או בגן הילדים ואחת הסיטואציות המאיימות ביותר היא שיחה עם בני גילם.מצבים מעוררי חרדה שכיחים הם: ל...
ניהול כעסים וטיפול CBT אינטרנטי בהתקפי זעם וקושי בויסות רגשי  מאת: ד"ר לילך רחמים, אוגוסט 2018   כעס ותסכול הם רגשות טבעיים ומועילים. הם עוזרים לנו לסמן גבולות ולשמור על עצמנו ועל יקירנו. כולנו מרגישים מדי פעם כעס ותסכול. יחד עם זאת, ישנם ילדים, מתבגרים ומבוגרים שמגיבים בכעס, תוקפנות ואף באלימות ביתר קלות, ומתקשים לנהל את רגשותיהם ולווסת את התנהגותם במצבים רבים. לדוגמא, ילד שמתפרץ באלימות כשילד אח...
הקדמה מאת פרופ' יורם יובל:ד"ר לילך רחמים הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי כמעט- היא כתבה ספר חדשני ומעמיק על טיפול נפשי מבלי לשכוח את הנפש. באמצעות תיאורי מקרה מציאותיים וחיים היא חושפת את הרקע המדעי של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) בילדים ובמתבגרים, והיא עושה זאת מבלי לאבד את הקסם ואת הסוד בתוך ים הפרטים והעובדות. טיפול נפשי הוא מטבעו תהליך אינטימי, מורכב וחמקמק בין שני אנשים, אישי וחד פעמי ממש כמו...
https://www.cbteamathome.co.il/ילדים באבל מאת ד"ר לילך רחמים:   פטירתו של אדם קרוב אינה דבר נדיר בחייהם של ילדים. כחמישה אחוז מהילדים מתחת לגיל 15 חווים אובדן מדמות משמעותית. פטירתו של אדם קרוב מהווה מצב חיים המציב בפני הורים, מחנכים ומטפלים שאלות ומשימות מורכבות. מבוגרים בסביבת הילד שואפים לגונן עליו ולמנוע מצוקה וכאב. כתוצאה מכך, פעמים רבות הם מנסים להימנע משיחה עם ילדים על רגשותיהם ומחשבותיהם ב...
 https://www.cbteamathome.co.il/דיכאון בילדים ומתבגריםמאת ד"ר לילך רחמים: גם ילדים ומתבגרים סובלים מדיכאון. דיכאון היא בעיה הניתנת לטיפול. היא מוגדרת כהפרעה כאשר הדיכאון הינו מתמשך ומפריע לתפקוד היומיומי של הילד. כל הילדים חשים עצובים לעיתים, אך ישנם ילדים שנראים עצובים, חסרי אונים וחסרי תקווה כמעט באופן קבוע, וסובלים מתסמינים שונים שהם מעבר למצב רוח שלילי רגיל, או מלנכוליה זמנית שמאפיינת תכופות א...
https://www.cbteamathome.co.il/ מאת ד"ר לילך רחמים, מרכז "חוסן" ע"ש כהן האריס מיסודה של העמותה לילדים בסיכון, בית הספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה המרכז הבינתחומי הרצליה.ומאת ד"ר איזבלה מירוצ'ניק, המרפאה לגיל הרך המרכז הרפואי זיו צפת, הפקולטה לרפואה אוניברסיטת בר-אילן.    Lilach.rachamim7@gmail.combellamir@zahav.net.il  תקצירילדים בגיל הרך סובלים מסימפטומים פוסט-טראומטיים בעקבות אירועים מאיימים כגון מ...
https://www.cbteamathome.co.il/ מבוגרים מתבגרים וילדים רבים חווים פחדים ודאגות לפני טיסה ובזמן הטיסה. פחדים מטיסה נעים על טווח, מחשש קל עד חרדה והימנעות מוחלטת מטיסה. פחד טיסה הינו שכיח למדי, אחרי הכול, רוב האנשים מרגישים יותר ביטחון על הקרקע ובמקומות בהם הם מרגישים שליטה. המטוס לעומת זאת הוא מקום סגור, שלא ניתן לצאת ממנו במהלך טיסה, ומנוהל על-ידי צוות לא מוכר (האם אפשר לסמוך?).הנה מעט נתונים סטטי...
אילמות סלקטיבית אצל ילדים: אבחנה, גורמים וטיפול CBT אינטרנטי לאילמות סלקטיבית https://www.cbteamathome.co.il/ מאת: ד"ר לילך רחמים, יולי 2018 אילמות סלקטיבית מוגדרת כחוסר יכולת עקבית לדבר במצבים חברתיים מסוימים. היא  נובעת מחרדה לדבר עם אחרים ובנוכחות אנשים שנמצאים מחוץ ל"מעגל הביטחון" שבו הילד מרגיש בטוח לדבר. מעגל הביטחון הינו סובייקטיבי ולכל ילד וילדה עם אילמות סלקטיבית יש "כללים" סובייקטיביים ע...
https://www.cbteamathome.co.il/  עוזרים לכל המשפחה להתמודד עם חרדה ומתח תחת איום מתמשך. מאת: ד"ר לילך רחמים מאמר זה מוקדש להורים שחיים באיזורים הנמצאים תחת איום מתמשך. צוות CBTeam at Home וד"ר לילך רחמים מאחלים לכולנו שקט וביטחון.במדינת ישראל אוכלוסייה גדולה של הורים וילדים עוברת טראומה מתמשכת וחוזרת. מאמר זה מוקדש להורים וילדים החווים אירועים טראומטיים חוזרים ומתמשכים ומספק שיטות שהוכחו במחקרים כ...
איך לצלוח בשלום את תחילת שנת הלימודיםלהתמודד עם פחדים וחרדות של ילדים בעזרת הכנה לקראת הימים הראשונים בבית-הספר ובגן ד"ר לילך רחמיםכל הילדים מתרגשים מאוד לקראת פתיחת שנת הלימודים והצעירים יותר, אלו שזו להם השנה הראשונה במסגרת חדשה מגלים התרגשות רבה מאוד המלווה בחששות ולעיתים בחרדת פרידה. חרדת פרידה היא אחת מסוגי החרדות אצל ילדים. היא מאופיינת בחשיבה דאגנית שבמרכזה פחד שדבר מה יפריע לאיחוד מחדש עם ...
      CBT לעזרה עצמית באינטרנט לילדים ומתבגרים עם הפרעות טיקים טיפול CBT בעזרה עצמית לילדים והורים ומתבגרים בגילאי 6-17 אשר מתמודדים עם הפרעות טיקים יתקיים באתר CBTem at Home במסגרת מחקר באישור ועדת האתיקה של ביה"ס לפסיכולוגיה המרכז הבינתחומי הרצליה ובחסות ארגון סינדרום טורט בישראל (אסט"י)  https://www.facebook.com/toret.israel  הטיפול לעזרה עצמית יינתן ללא עלות.  הטיפולים לא ייכללו כל התערבות תרו...
 CBT לעזרה עצמית באינטרנט לבוגרים עם הפרעות טיקים טיפול CBT בעזרה עצמית לבוגרים (גילאי 18+) אשר מתמודדים עם הפרעות טיקים יתקיים באתר CBTeam at Home  במסגרת מחקר באישור ועדת האתיקה של ביה"ס לפסיכולוגיה המרכז הבינתחומי הרצליה ובחסות ארגון סינדרום טורט בישראל (אסט"י)  https://www.facebook.com/toret.israel הטיפול לעזרה עצמית יינתן ללא עלות, לאחר הערכה קלינית ומילוי שאלונים. במסגרת המחקר יושוו תוצאות ה...
כתבו לנו, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
לילך
רחמים
CBTeamAtHome
פסיכולוגיה
גנסין 22
גבעתיים
, גוש דן
ישראל
+ 3 5230383