073-7576833
טיפול עצמי ocd

להתגבר על טורדנות כפייתית (OCD) אצל ילדים


CBT לעזרה עצמית: יחידות לעבודה עצמאית הכוללות מידע פסיכולוגי, שיטות וכלים, סרטונים, אנימציה, קטעי שמע, דפי מידע ודפי עבודה
CBT לעזרה עצמית בליווי מטפל: פגישת אבחון בקליניקה, תכנית CBT לעזרה עצמית, 2 פגישות עם מטפל מומחה באינטרנט או בקליניקה וליווי שבועי באתר בין הפגישות

"להילחם במפלצתון האוסידון": להתגבר על טורדנות כפייתית (OCD) אצל ילדים בעזרת CBT באינטרנט לילדים והורים

 • לילדים, מתבגרים ומבוגרים יש לעיתים מחשבות ודאגות מטרידות, שמופיעות וחולפות. מחשבות מטרידות על סכנה, בריאות, ניקיון, הצלחה ואמונות טפלות. למשל, האם נעלתי את הדלת? האם השארתי את התנור דולק? האם העבודה שהגשתי כתובה היטב וללא טעויות? האם רחצתי את הידיים מספיק טוב? ועוד. לעיתים, הם חוזרים ובודקים שוב על מנת להיות בטוחים.
 • אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים שסובלים מטורדנות כפייתית המחשבות "נתקעות" ומשפיעות על מצב הרוח, תפקודי הקשב והריכוז ועל ההתנהגות. מחשבות טורדניות כמו למשל, "מה אם": לא סגרתי את הדלת, לא כיביתי את הגז, נגעתי במשהו מלוכלך, פגעתי במישהו, עשיתי טעות, נהגתי בחוסר אחריות, לא ביצעתי פעולה באופן מושלם או "בדיוק כך, כפי שזה צריך להיות".
 • אצל ילדים שסובלים מטורדנות כפייתית מחשבות מטרידות ודחפים מציקים אינם מניחים, מעוררים מצוקה או אי נוחות ומפריעים בחיי היומיום ועשויים לפגוע בתפקוד הלימודי והחברתי ובאיכות החיים. 
 • טורדנות כפייתית (OCD (obsessive compulsive disorder מאופיינת במחשבות טורדניות (אובססיות), מעוררות חרדה, מצוקה או גועל או תחושת אי נוחות, ובכפייתיות (קומפולסיות)- פעולות שמטרתן להפחית מצוקה רגשית, גועל או תחושת חוסר נוחות. לדוגמא, בדיקות חוזרות, חזרה על מספרי מזל, רחצות חוזרות, דחף לבצע דברים "בדיוק כך" ועוד. 
 • ישנם ילדים שסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder-OCD) ואילו אחרים מתמודדים עם מאפיינים של טורדנות כפייתית, כלומר, מחשבות טורדניות ו/או התנהגויות כפייתיות שגורמות למצוקה ברמה כזו או אחרת מבלי לענות לקריטריונים של הפרעה. במילים אחרות, המחשבות המטרידות וההתנהגות הכפייתית מפריעות אך אינן פוגעות משמעותית בתפקודים היומיומיים (למשל, בתחום הלימודי, החברתי והמשפחתי). 
 • התכנית באתר מתאימה גם לילדים עם אבחנה של OCD, לילדים ללא אבחנה של OCD ולילדים עם מאפיינים של טורדנות כפייתית שלא עונים לכל הקריטריונים של ההפרעה.  

 

התכנית CBT באינטרנט "להילחם במפלצתון האוסידון" של CBTEAMATHOME מבוססת על  הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) מסוג "חשיפה ומניעת תגובה", המומלץ ביותר לילדים, מתבגרים ומבוגרים עם טורדנות כפייתית.

התכנית מדריכה הורים וילדים להתגבר על טורדנות כפייתית בעזרת ידע, שיטות וכלים שמונגשים בצורה ידידותית וחווייתית, מלווים באיורים ותמונות ומשובצים בקטעי ווידאו ושמע לנוחיותכם.

 

תכנית CBT לעזרה עצמית כוללת

 • 13 יחידות לעזרה עצמית ובהן מידע ושיטות המועברות באמצעות סרטונים, אנימציה, איורים וקטעי שמע
 • שאלונים
 • טבלאות תרגול ומעקב
 • דפי מידע
 • דפי עבודה לילדים והורים 

 

 

5 שאלות קצרות שיעזרו לכם להעריך בעצמכם האם ילדכם מראה סימנים של טורדנות כפייתית: 

1. האם הוא רוחץ הרבה ידיים או מתרחץ הרבה? 

2. האם הוא בודק דברים פעמים רבות?

3. האם הוא מספר על מחשבה שמטרידה אותו שהוא מתקשה להתפטר ממנה אך הוא אינו מצליח בכך?  

4. האם לוקח לו זמן רב לסיים פעילויות יומיומיות?

5. האם הוא מוטרד מסדר וסימטריה?  

 

הירשמו כבר היום ועיזרו לילדכם להרגיש טוב.

 ההחלטה אם לבחור בתכנית עזרה עצמית או בטיפול CBT פנים אל פנים צריכה להתבסס על חומרת המצוקה.

מומלץ לפנות לטיפול פנים אל פנים כאשר:

 • דאגנות יתר, חרדה ופחדים הם קשים ותכופים, גורמים לאובדן תיאבון, ירידה במשקל ולהפרעה בתפקוד. 
 • סימפטומים של חרדה מתמשכים וחמורים באופן המפריע לתפקוד היומיומי, להשתתפות בפעילויות חברתיות או בבית-הספר.
 • חווים שינויים מתמשכים במצב הרוח (עצבנות או עצב), במיוחד אם הם מלווים בפגיעה באכילה או בשינה.

 

שאלון להערכה עצמית של טורדנות וכפייתיות בילדים

להלן שאלון להערכה עצמית. השאלון אינו מאבחן הפרעה טורדנית כפייתית אלא מדגים טורדנות וכפייתיות טיפוסיות. גם אם השבתם באופן חיובי על פריט אחד בלבד, הטורדנות והכפייתיות יכולות להיות חמורות ולהפריע לתפקוד. הדרך הטובה ביותר לאבחן את הבעיה ואת מידת החומרה שלה היא איבחון על-ידי פסיכולוג קליני או פסיכיאטר. במידה וילדכם עוסק בטקסים במשך שעתיים ומעלה ביום מומלץ להיוועץ בפסיכולוג קליני או פסיכיאטר מומחה בתחום. 

 

סמנו בבקשה את התשובה שמתארת להערכתכם את מחשבותיו והתנהגותו של ילדכם: 
CBT לעזרה עצמית: יחידות לעבודה עצמאית הכוללות מידע פסיכולוגי, שיטות וכלים, סרטונים, אנימציה, קטעי שמע, דפי מידע ודפי עבודה
CBT לעזרה עצמית בליווי מטפל: פגישת אבחון בקליניקה, תכנית CBT לעזרה עצמית, 2 פגישות עם מטפל מומחה באינטרנט או בקליניקה וליווי שבועי באתר בין הפגישות

אתר זה מאובטח בטכנולוגיית SSL ובתקן PCI LEVEL 1

אנו מקבלים סוגים שונים של כרטיסי אשראי
לקבלת מידע או לקביעת פגישת טיפול או התייעצות, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם‏

לילך
רחמים
CBTeamAtHome
פסיכולוגיה
גנסין 22
גבעתיים
, גוש דן
ישראל
+972 73 7576833