החופש הגיע - איך לעבור את הטיסה בשקט?

 מבוגרים מתבגרים וילדים רבים חווים פחדים ודאגות לפני טיסה ובזמן הטיסה. פחדים מטיסה נעים על טווח, מחשש קל עד חרדה והימנעות מוחלטת מטיסה. פחד טיסה הינו שכיח למדי, אחרי הכול, רוב האנשים מרגישים יותר ביטחון על הקרקע ובמקומות בהם הם מרגישים שליטה. המטוס לעומת זאת הוא מקום סגור, שלא ניתן לצאת ממנו במהלך טיסה, ומנוהל על-ידי צוות לא מוכר (האם אפשר לסמוך?).

הנה מעט נתונים סטטיסטיים אודות השכיחות של התופעה: עשרה אחוז מהאנשים אינם טסים בגלל חרדת טיסה או פוביית טיסה. עשרים וחמישה אחוז מהאנשים שטסים מדווחים על לחץ ומתח מוגבר ימים ושבועות לפני הטיסה וגם במהלך הטיסה. עשרים אחוז מהאנשים שסובלים ממתח מוגבר נוטלים תרופות הרגעה או/ו שותים אלכוהול לפני הטיסה ובזמן הטיסה. חרדת טיסה יכולה להציב אתגרים משמעותיים בפני אנשים שמעוניינים לטייל בעולם, לצאת לחופשות ולגרום להחמצת הזדמנויות לעסוק בתפקידים מקצועיים רווחיים ומעניינים. 

מדוע אנשים מרגישים חרדת טיסה?

חרדת טיסה כשמה כן היא, סוג של חרדה. היא יכולה להיות פוביה ספציפית (פחד טיסה ללא חרדות נוספות) או להיות מושפעת מחרדות אחרות לדוגמא, חרדה ממקומות הומי אדם מהם לא ניתן להימלט (אגורפוביה), פחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה) או פחד גבהים (אקרופוביה). פחדים במהלך טיסה או לפני הטיסה יכולים להיות לדוגמא, לאבד שליטה או למות כתוצאה מהתקף חרדה (לדוגמא, להשתגע או להיחנק); למות (למשל, מהתרסקות המטוס, תקלה או תאונה אווירית או פיגוע טרור). חלק מהסובלים מחרדת טיסה סובלים גם מהתקפי פאניקה/התקפי חרדה. התקף פאניקה נגרם כתוצאה מחרדה או פחד קיצוני שבמהלכו אדם חווה תחושות גופניות כגון, לחץ בחזה, תחושת מחנק, דפק לב מואץ, הזעה, סחרחורת, כאב בחזה, מתח שרירי, נימול (תחושת עקצוץ בקצות האצבעות) ומחשבות המאופיינות בפחד ממוות ומאובדן שליטה. התקפי חרדה עצמם אינם מסוכנים אך הם מעוררים מצוקה, דאגנות וחרדה.

מה גורם לחרדת טיסה?

טיסה לא נעימה: לעיתים חרדת טיסה מופיעה לאחר טיסה לא נעימה אם זו טיסה במזג אויר סוער או טיסה שבה חווים רעידות משמעותיות של המטוס בשל כיסי אויר.

לחץ: לעיתים חרדת טיסה מתחיל להופיע בתקופת לחץ או בעקבות עלייה באירועים שמעוררים דאגות מטרידות בחיים.

אסון אווירי: לעיתים חרדת טיסה מופיעה לאחר כיסוי אירועים של אסון תעופה בחדשות. הימנעות מטיסה משמרת את הפחד.

אחד הגורמים המרכזיים לחרדת טיסה הוא המחשבות (קוגניציות) או הפרשנות של אנשים למצב מסוים. לעיתים, לאנשים עם חרדת טיסה יש נטייה לדאגנות ולעיתים קרובות הם נוטים להעריך מצבים בעלי רמת סיכון נמוכה כמאוד מסוכנים. למשל, רעש מסוים במטוס יפורש באופן אוטומטי כסימן לאסון קרב ויעורר מצוקה רגשית. או אז יתעוררו דימויים קטסטרופליים ותגובות חרדה, וזאת במקום להתייחס לרעש כדבר שיגרתי במהלך טיסה. גורם נוסף הוא הגורם הגופני. ישנם אנשים עם חרדת טיסה שיש להם רגישות יתר במערכת הוסטיבולרית (מערכת שיווי המשקל), שהופכת אותם לרגישים יותר לשינויים בתנועה.

איך מטפלים בחרדת טיסה?

טיפול שהוכח כיעיל מאוד לחרדת טיסה הוא טיפול CBT - קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Treatment; CBT)  שכולל מידע על חרדה ומידע על בטיחות טיסה ומהלך הטיסה; שיטות הרפיה ודמיון מודרך; שיטות קוגניטיביות לשינוי חשיבה לא מועילה; וחשיפות הדרגתיות להתמודדות עם החרדה.

 

התוכנית לטוס בראש שקט של CBTeam at home היא תוכנית CBT באינטרנט לטיפול בחרדת טיסה. ד"ר לילך רחמים והטייס הוותיק סגן אלוף במילואים בחיל האוויר, בעל 45 שנות ותק טיסה, מסבירים על מהלך הטיסה ועל בטיחות טיסה. בתוכנית שיטות וכלים יעילים להתמודדות עם חרדת טיסה: https://bit.ly/2V5OfL1

 

מבנה התוכנית

בתוכנית שלבים אינטראקטיביים שבעזרת לומדים על חרדה, חרדת טיסה ועל התקפי פאניקה. לומדים ומתרגלים שיטות הרפיה שונות להרגעת הגף והנשימה, מיינדפולנס ושיטות קוגניטיביות לאתגר חשיבה אוטומטית שיש לה תפקיד מרכזי בחרדה. בהדרגה, מתרגלים חשיפות במציאות ובדמיון למצבים מעוררי חרדה. ההסברים והתרגולים מועברים בעזרת סרטוני וידאו, מלל מאוייר וקטעי שמע. אפשר להשתמש בתוכנית ללא ליווי של מטפל, כמדריך מקצועי לעזרה עצמית. אפשר הירשם לתוכנית עם ליווי מקצועי. התוכנית עם ליווי הינה אינטראקטיבית. אפשר לשלוח טבלאות, דפי עבודה ושאלונים למטפל שמלווה את התוכנית ולתקשר איתו לאורך כל התוכנית. המטפל מנחה ומכוון כל שלב בתוכנית ומדריך לבצע תרגול וחשיפה באופן אינדבידואלי תוך חשיבה משותפת והתאמה אישית.     

 

בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם אנחנו כאן בשבילכם. פנו כבר היום ל- CBTeam at home והתחילו להרגיש טוב.   

תוכלו להשאיר גם פרטים ונחזור אליכם בהקדם בטלפון 03-5230383 או שילחו הודעה ל- cbteamathome@gmail.com