CBT בעזרה עצמית אונליין

מהפיכה בתחום הטיפול הפסיכולוגי בישראל: CBT בעזרה עצמית אונליין למתבגרים ומבוגרים ולילדים והורים 

 

קופות החולים, חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים עוברות בעשורים האחרונים לשירותים דיגיטליים. המדיה הדיגיטלית מאפשרת להזמין תורים, לאסוף מרשמים, תוצאות מעבדה וגם לתת טיפול רפואי ופסיכולוגי אינטרנטי לאנשים עם מוגבלויות. 

 

האם טיפול פסיכולוגי יכול להתקיים באינטרנט?

עולם של אפשרויות טיפול באינטרנט התפתח ב-15 השנים האחרונות באירופה, אוסטרליה ובארה"ב וכעת גם בישראל בעזרת האתר CBTeam at home. האתר נוסד על-ידי ד"ר לילך רחמים, פסיכולוגית קלינית רפואית מדריכה בעלת וותק של 20 שנות ניסיון טיפול. מטרת האתר היא לעזור לילדים והורים, מתבגרים ובוגרים, להתגבר על קשיים רגשיים, להפחית סטיגמות ועלויות ולהגביר נגישות לתוכניות טיפול קוגניטיבי־התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy- CBT באינטרנט: (Internet Based CBT (ICBT . מדובר במהפכה בתחום הטיפול הפסיכולוגי. 

 

הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי הפסיכודינאמי, הפסיכואנליטי, מתנהל בתוך חדר שבו המטפל והמטופל יושבים פנים אל פנים. באופן אידיאלי המטפל מתאים למטופל תוכנית טיפול והם נפגשים אחת לשבוע או יותר כשהטיפול בדרך כלל נמשך לאורך תקופה ארוכה, לעיתים תקופה לא מוגבלת.

לצד היתרונות הרבים והחשובים בטיפול פנים אל פנים ישנם חסרונות שפונים וספקי שירות כגון קופות החולים אינם מצליחים לגשר עליהם:

1. מטפלים רבים נצמדים לדרך טיפול אחת ואינם מומחים בכל השיטות;

2. פונים רבים אינם בקיאים בדרך הטיפול שמתאימה לבעיה שלהם ובאופן טבעי אינם יודעים למי ולאן לפנות;

3. פונים רבים מתקשים להגיע למטפלים מומחים בטיפול בבעיה שאתה הם מתמודדים בשל חוסר נגישות למידע, מרחק;

4. טיפול פסיכולוגי יקר והתורים למרפאות הציבוריות ארוכים וממושכים. גם משהתפנה מקום, לא בהכרח יקבל הפונה את הטיפול המתאים לבעיה. בין היתר  מאחר והמטפל הספציפי ששעה במשבצת התפנתה ביומנו אינו בהכרח בקי בטיפול בבעיה הספציפית שעצה מתמודד הפונה. 

 

הסקרים מראים ש-50 אחוז מאוכלוסיית הבוגרים שזקוקה לטיפול פסיכולוגי לא מגיע אליו מסיבות שונות ביניהן עלויות, נגישות והיעדר מטפלים מומחים. 25 אחוז מהבעיות ניתנות לפתרונות קצרי מועד ולפתרון בעזרה עצמית. הטיפול באינטרנט אינו בהכרח מחליף את הטיפול הקלאסי הפסיכואנליטי או הדינאמי. חשוב להדגיש שמדובר בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא מטבעו טיפול מובנה שנותן מידע על הבעיה ומלמד ושיטות להתמודדות עם חשיבה אוטומטית, רגשות ותגובות גופניות, ולכן קל יותר לתרגם אותו למדיה הדיגיטלית. CBT בעזרה עצמית יכול להשתלב בד בבד עם טיפול פנים אל פנים, לקצר את משך הטיפול ולחסוך בעלויות ובזמן.

 

בית-ספר דיגיטאלי להורים

הסקרים מראים ש 80 אחוז מהילדים שזקוקים לטיפול פסיכולוגי אינם מקבלים טיפול. חלק גדול מהילדים סובלים ממצוקה קלה עד בינונית שהוריהם, בעזרת הנחיה מקצועית, יכולים להקל עליה באופן מהיר וחסכוני. הורים רבים מתמודדים עם קשיים כגון חרדות ופחדים של ילדים, התפרצויות כעס וזעם, אנקופרזיס, חרדה חברתית, טיקים ועומדים מולם אובדי עיצות. בדיוק לשם כך באתר CBTeam at home יצרנו תוכניות לילדים בעזרת הורים לקשיים שכיחים הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב. הידע שהאתר מנגיש פתוח ונגיש לכל הורה ללא עלות. למשל, ידע על השלכות של טראומה, מהן הסיבות לחרדה וכיצד לטפל בה, כיצד להתמודד עם מוות במשפחה ועוד. סוגיות שהורים רבים מתמודדים עמן ומתקשים להגיע למידע מקצועי ואמין. התוכניות הייעודיות לעזרה עצמית מונגשות במחיר נמוך משמעותית. באופן זה, הורים יכולים לעזור לילדיהם, לספוג ידע מקצועי ואמין וללמוד שיטות וכלים יעילים.

 

האתר CBTeam at home מספק טיפול קוגניטיבי־התנהגותי (CBT)  במספר דרכים:

 1. טיפול בעזרה עצמית בעזרת תוכנה ממוחשבת. מדובר בצורה מודרנית של מדריך טיפול עצמי מונחה/מודרך. מדריכים לעזרה עצמית שהופיעו קודם כספר, כמו למשל, "די לאובססיה", "בוחרים להרגיש טוב", פינו את מקומם לתוכנית אינטרנטית. כל תוכנית טיפול CBT אינטרנטית לעזרה עצמית מורכבת מיחידות, כשהיחידות בנויות כמו מפגש טיפול עם מטפלת וירטואלית. בכל יחידה יש הנחיות כתובות, סרטוני וידאו להסברים והמחשה, קטעי שמע מוקלטים, דפי עבודה, תרשימים וטבלאות אינטראקטיביות, שבעזרתם מועבר מידע ושיטות פסיכולוגיות לבעיה הספציפית שלשם פתרונה נבנתה התוכנית. התוכניות הן תוכניות ייעודיות, כלומר, כל תוכנית נועדה להתמודדות עם בעיה מסוימת שטיפול CBT לעזרה עצמית באינטרנט הוכח כיעיל בהפחתה משמעותית של הסימפטומים של פונים שטופלו בשיטה זו בעבר, הן פנים אל פנים והן בעזרת תוכניות לעזרה עצמית: טורדנות כפייתית או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), פוביות, חרדת טיסה, התקפי חרדה, התקפי פאניקה, פחדים וחרדות של ילדים, התקפי זעם והתפרצויות כעס, מצבי רוח, חרדה חברתית והפרעות טיקים ותסמונת טורט. מדוע נבחרו דווקא הבעיות/הפרעות הללו? משום שהוכח במחקרים קליניים רבים, ביניהם מחקרים שרשומים באתר National Institute of Health (NIH) שהשוו באופן מקרי (מחקר רנדומלי) טיפול CBT לעומת טיפולים מסוגים אחרים, שהם שיפרו בצורה מובהקת סימפטומים של חרדה, העלו שליטה בדחפים ובהתנהגות, הפחיתו התנהגות כפייתית ואובססיות והביאו לשיפור משמעותי בשליטה בטיקים, דחפי אכילה, התקפי זעם והתפרצויות כעס.
 2. באתר CBTeam at home החומר מוגש בתוכנה ולא בספר הוא מאפשר אינטראקציה והתאמה אישית לפונה. כך, פונה שבחר בתוכנית עזרה עצמית עם ליווי יכול להיפגש עם המטפל פנים אל פנים בZOOM- או בקליניקה להערכה ולשלב עזרה עצמית עם תמיכה בעזרת התכתבות ופגישות ב-SKYPE וכך להתאים את התוכנית לעזרה עצמית כך שתהיה תפורה למידותיו ולקשיים הייחודיים לו.  
 3. טיפול פנים אל פנים בקליניקה או דרך יישום וידאו. קורות החיים המומחיות והניסיון מופיעים לצד תמונה של כל מטפל באתר וכך, ההתמחות של המטפל אינה נסתרת מהפונים. המטפלים שלנו נמצאים בקליניקות שלהם ברחבי הארץ על מנת להנגיש את הטיפול היעיל לפונים הרבים. אנו נפגשים לישיבות צוות ודנים בכל פונה, על מנת לתת את הטיפול היעיל ביותר.

למשל, תוכנית CBT לעזרה עצמית בחרדה חברתית כוללת: 15 שלבים. בשלב הראשון מקבלים מידע על חרדה חברתית, הגורמים לה, מה משמר אותה ומהם הכלים והשיטות שעוזרים להתמודד אתה. בשלבים הבאים נלמדות ומתורגלות שיטות וכלים: הרפיה, ניטור החרדה, שיטות קוגניטיביות והתנהגותיות שעוזרות להתמודד עם החרדה ולהרגיע את הסימפטומים, חשיפות הדרגתיות וחשיפות בדמיון ולבסוף, שימור הישגים בעזרת יצירת תוכנית ההמשך. בתוכנית, יש טפסים ושאלונים דיגיטליים לשם מעקב אחר ההתקדמות. השיטות מועברות באמצעות סרטוני וידאו, קטעי שמע, טקסט מאויר, ודפי מידע שניתנים לשמירה, להורדה ולשליחה למטפל/ת (בתוכנית בליווי מטפל/ת).  לילדים בעזרת הורים תוכניות מקבילות שבנויות מיחידות להורים ושלבים לילדים, בשפה מותאמת לילדים, סרטוני אנימציה וחוברות עבודה מאוירות לילדים.

  

למי מתאים CBT לעזרה עצמית?

 1. למבוגרים מעל גיל 18 עם חרדה, דאגות ומצבי רוח, OCD, הפרעות טיקים ותסמונת טורט, חרדה חברתית ודימוי עצמי נמוך, חרדת טיסה, התקפי פאניקה/חרדה.
 2. לילדים ומתבגרים (בעזרת ההורים) עם חרדות ופחדים, חרדה חברתית, טורדנות כפייתית (OCD), התפרצויות זעם וקשיים בוויסות רגשי, טיקים ותסמונת טורט.   
 3. למי שעוצמת הסימפטומים/הפרעה היא קלה עד בינונית. אנו מאמינים, בהתאם לניסיון הקליני ולמחקר שאנשים יכולים לעזור לעצמם עם הכוונה, הנחיה והדרכה טובות ומקצועיות. כך, כאשר ניתן ידע מקצועי והדרכה צעד אחר צעד, יחידה אחר יחידה, אנשים יכולים לעזור לעצמם.
 4. לצד טיפול פנים אל פנים טיפול דינאמי או פסיכואנליטי. כך, הטיפול יכול להתקצר כשהתוכנית לעזרה עצמית עוזרת להפחית סימפטומים בצורה יעילה ומהירה.

 למי CBT לעזרה עצמית לא מתאים?

 1. למי שאובחן עם דיכאון קליני וסובל מחשיבה אובדנית.
 2. למי שהבעיה מפריעה בצורה משמעותית לתפקוד בחיי היומיום ונחשבת לבעיה ברמת חומרה גבוהה שמפריעה לתפקוד היומיומי, החברתי, התעסוקתי והאקדמי.
 3. מי שהמדיה הדיגיטלית לא מתאימה לו/ה.
 4. מי שאין לו/ה משמעת עצמית לעבוד ולתרגל בכוחות עצמו/ה.
 5. הפרעות פוסט-טראומטיות ואבל טראומטי.
 6. פסיכוזה ומניה-דיפרסיה.

אנו ממליצים על תהליך טיפולי שיפתח באבחון פנים אל פנים ויעזור לכם לבחור את התוכנית המתאימה לכם. בתהליך ההערכה המטפל משיקולים קליניים עשוי לא להמליץ על תוכנית לעזרה עצמית. אנו מייעצים לפנות לפסיכולוג פנים אל פנים אם את/ה או הילד/ה שלך סובלים מרמות גבוהות של מצוקה. ישנה חשיבות גבוהה וערך מוסף להערכה פנים אל פנים של מטפל מנוסה. 

 

נגישות וסודיות

בעזרת האתר וצוות המטפלים של CBTeam at home הטיפול נגיש מכל מקום ובכל זמן. זול משמעותית- תוכנית CBTeam בעזרה עצמית זולה משמעותית לעומת טיפול פנים אל פנים (עלות של טיפול פרטי פנים אל פנים נעה בין 5000 ל-6000 שקלים). הנגישות נובעת לא רק מהפחתה מהפכנית של המחיר, אלא גם מהעובדה שאפשר לגלוש לאתרים בכל שעה משעות היום והלילה ומכל מקום. בדרך זו טיפול CBT בעזרה עצמית מגיע לאנשים שבלעדיו לא יכולים היו להיעזר בטיפול לבעיה שמקשה עליהם. האתר שומר על הפרטיות שלכם ומאובטח ברמות אבטחה גבוהות.

 

בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם אנחנו כאן בשבילכם. פנו כבר היום ל-CBTeam at home והתחילו להרגיש טוב.   

תוכלו להשאיר גם פרטים ונחזור אליכם בהקדם בטלפון 03-5230383 או שילחו הודעה ל- cbteamathome@gmail.com